HTML Sayfalarda Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

[Total: 54    Average: 3.3/5]

meta tag etiket türkçe karakterBen web tasarımına ilk başladığım yıllarda en büyük sorunum bu idi. Yaptığım sayfalarda bir türlü türkçe karakterleri düzgün gösteremiyordum. Bunu çözmem belki bir ayımı aldı. Ama sonunda çözmüştüm :)

Tabi şimdiki zamanla karşılaştırsanız bu sorunu çözmek için bir ay zaman harcamak çok saçma olur. Benim bu bahsettiğim olay yanlış hatırlamıyorsam 96-97 senelerinde oluyor. Ozaman internet evlerde yok. Belli başlı bir kaçinternet kafe var. Onlardada 56k modemlerle internet ölüm. Tabi şimdiki gibi bilgi kaynaklarıda mevcut değil. Yani iki satır kod bulmak ölüm gibi geliyor insana. 

Biran eski günler geldi aklıma… Neyse lafı fazla uzatmayayım. Türkçe karakter problemini çözmek için head etiketleri arasına aşağıdaki kodu eklemeniz yeterli.

<meta http-equiv=content-type content=text/html;charset=iso-8859-9>

İşte sorununuz çözüldü.

Ziyaret edilen anahtar kelimeler:

23 Comments

 1. Ya Hocam Bendede Linux hosting var ama bir türlü içinden çıkamadım bir oluyor bir yer bozuluyor linux için çözüm varmı

 2. Muhammetkaradayi

  06 Haziran 2012 at 11:18

  gerçekten çok lazımdı çok teşekkürler

 3. Sorun düzelmiyor daha etkili bir şeçeneğiniz yok mu?

 4. Kodlama Dilini UFT8 yapın

 5. Metin Yavaşoğlu

  22 Kasım 2012 at 19:20

  Çok sağolun gerçekten derinlere daldıktan sonra oluşturduğum boş html sayfasında tüm kodlar sıkıntısız çalışırken (ki bunlara jquery keyboard, calculator filan dahil!) türkçe karakter hatası vermesi beni deli etmişti! Tekrardan sağolun iyi çalışmalar…

 6. Öncelikle paylaşım için teşekkür ederim. WordPress temasının (header.php) bölümüne yapıştırdım fakat sorun çözülmedi. Başka bir kodu silmem mi gerekiyordu, yoksa yanlış bölüme mi ekledim?

 7. bende sorun halen devam ediyor… free-css den continents-aio adlı temayı indirip bakabilirsin lütfen yardım edin !!

 8. facebook’ta kurduğum okul sayfasına harita eklemek istiyorum bunu başaramadım.Easyhtml uygulamasını buldum editöre html kodlarını yazınca tamam harita çıkıyor sorun haritayı nasıl zaman tünelinde sayfamda gösterebilirim/oraya taşıyabilirim veya başka alternatif varmı.

 9. Çok sağol yahu sonunda hallettim :D

 10. bende sorun hala devam ediyor. dediginz gibi head etiketleri arasına yazdım ancak değişen birşey olmadı

 11. teşekkür ederim hocam bu arada ben meta kodu yazmıştım aslında ki bilgisayar da ve androitlerde sorun yoktu fakat ios ta sorun yaşadım sizin paylaştığınız kodu yazınca ios ta da bir sorun kalmadı .. elinize sağlık.

 12. teşekkürler ya valla tam oldu :)

 13. Çok sağolun ya :))

 14. eyvallah çok işe yaradı.sıkıntı olmuştu sağolun kolaya gelsin

 15. hocam ben türkçeye çeviremedim bir bakabilirmisiniz

  http://secbirini.blogspot.com/

  • Sizin sorununuz meta etiketi ile alakalı değil. Kullandığınız Fontların Türkçe desteği yok. Tükçe desteği olan fontlar kullanırsanız sorun çözülecektir.

Bir Cevap Yazın

© 2014 Serhan YILDIZ

Theme by Anders NorenUp ↑