Bumerang ile Blog Dünyasının Değişimi

bumerang

Dünyada blog varlığı uzun zaman önce rayına oturmuştu. İnsanlar blogları kendilerini anlatmak ihtiyacı içerisinde yazıyorlardı. Düşüncelerini, fikirlerini, bilgilerini aktarıyorlar ve faaliyetlerini diğer blog yazarlarıyla etkileşim içerisinde sürdürüyorlardı.

Bizim ülkemizde ise blog yazarı kavramı çok boş ve havada bir kavramdı. Blogların açılmasının en büyük sebebi arama motorlarından hit çekmek, reklamlardan para kazanmak ve ya blogları paravan olarak kullanmaktı. Bu yüzden Türkiye’ de blog dünyasının ve blog yazarlığının hiç bir anlamı ve önemi yoktu.

Ta ki Bumerang sistemi kuruluncaya kadar. Bumerang ile bloglar değer kazandı, içerikler güzelleşmeye, blog yazarları arasında etkileşim oluşmaya başladı. Bumerang sistemini sadece tekliflerden para kazanmak olarak görmenin çok ötesinde Blog Yazarlığını çok daha farklı önemli bir noktaya getirdi.

Bumerang tan önce bloglar, bilgi ve haber almak için en son kaynak olarak gözükmekteydi. Çünkü çoğunun içi boş, yanlış ve ya en iyi ihtimalle diğer sitelerden kopyalanmış bilgiler barındırmaktaydı. Blog Yazarı dendiğinde insanların kafasında hiç bir şey oluşmuyordu. Bloglar sadece reklam kazançları için kullanılmaktaydı ki bundan ötesi de beklenemezdi. Zihniyet Blog ve Blog Yazarlarının gereksizliği üzerine kuruluydu.

Bumerang ile Blog dünyası kısa zamanda değişti. Blog Yazarı kavramı oluştu ilk önce. İnsanlar Blogları sadece hit ve para kazanmak için kullanılmayacağını gördü. Düşüncelerini, fikirlerini katarak içlerinden geldiği gibi yazmaya başladılar bloglarını. Böyle bir değişim ile Türkiye’ de Profesyonel Blog Yazarları oluştu. İçerik üretimi artması ile blog dünyasında iyi bir konuma gelindi.

Blog yazarı olmak insana sadece içini döküp rahatlamak olmaktan da çıktı. Disiplinli, araştırmaya dayalı, sorumluluk hissi veren bir alan haline geldi. Bunun için Bumerang a çok şey borçlu olduğumu biliyorum.

Bumerang sistemine üye olan bloglar için bir çok avantaj onları bekliyor. Hürlist kaydı, yazarkafe ve teklifler bölümü blog yazarları için biçilmiş kaftan.

Yazarkafe sayesinde yazılarının tanıtımlarını yapıp diğer blog yazılarını kategorilerine göre inceleyip okuyabiliyorlar. Böylelikle ilginizi çeken konulardaki yazıların hepsini bu şekilde takip edebiliyorsunuz. Teklifler sayesinde ise blogunuza özel teklifleri yayınlayıp karşılığında Bumerang ın sizin için belirlediği teklif ücretlerini alabiliyorsunuz. Hürlist te yayınlanarak ise blogunuzun bulunabilirliğine katkı sağlıyorsunuz.

Bumerang, tüm bunların yanında atölyeler açarak blog yazarlarını bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yapmakta. Tüm bu çalışmaları içinde hiçbir para talep etmemektedir. Ayrıca Bumhaber platformundan da yeni blog yazarlarına, bloglar ve yönetimleriyle ilgili çok önemli bilgiler vermektedir.

Bumerang ile Türkiye’ de blog dünyası çok değişti. Bundan sonrada bu değişim çok daha hızlı devam edeceğine inanıyorum. Türkiye’deki blog yazarları Bumerang a dört elle sarılmalı ve ortaklaşa çalışmalara imza atmalı diye düşünüyorum. Bumerang ın Blog Yazarlarına katacağı daha çok şey var.

Bumerang Tanıtım Filmi from Bumerang Network on Vimeo.

“Bumerang ile Blog Dünyasının Değişimi” üzerine 3 yorum

  1. Ben de artık Bumerang üyesiyim. Böyle bir çatı altında toplanmanın faydalarını göreceğime inanıyorum çünkü:)

    Yanıtla
    • Büyük faydası var. Hem diğer blog yazarlarıyla tanışmanızı sağlıyorlar, hem de atölye çalışmalarıyla blog yazarlarının gelişmesini sağlıyorlar.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.