SEO Uzmanı Kimdir?

SEO Uzmanı, web sitelerinin arama motorlarındaki iyileştirme işlemlerindeki analiz, değerlendirme, uygulama, takip ve raporlama süreçlerini bire bir yöneten kişiye denir. SEO Uzmanı aynı zamanda arama motorlarının algoritma değişiklikleri ve anti-seo çalışmalarını inceleyip tedbir ve değişiklikler yapacak bilgi, tecrübe ve yeteneğe sahip olması gerekmektedir.

Gerçek SEO Uzmanı Nasıl Seçilir?

Günümüzde SEO oldukça popüler. Tabi ülkemizde her popüler konu da olduğu gibi bunda da bir sürü gerçek veya sahte SEO Uzmanları doldu. Gerçek SEO Uzmanı bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Bir sürü bilgisiz SEO Uzmanı ve ajansı arasında kaybolma derecesine gelmiş bulunmaktadır. Bunun için sitenize bir SEO çalışması yaptırmadan önce çok iyi araştırma yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü tek bir yanlış işlem web sitenizin arama motorlarından tamamen çıkartılmasına sebep olabilir. Ve en önemlisi: İnanması zor vaatlere sakın kanmayın!

Hiç bir SEO Uzmanı Google Çalışanı Değildir!!!

SEO Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Yurt dışında ki SEO Uzmanı maaşlarına hiç değinmiyorum 🙂 Ülkemize göre çok uçuk rakamlarda dolaşmaktadır. Türkiye’ de ise işletmelerin SEO hakkında hiç bir bilgileri olmadığından sadece referanslara göre işe alım yapmaktadırlar. SEO Uzmanları referanslarının kalitesine göre 1.500-4.000 TL arasında maaş almaktadır. İyi bir SEO Uzmanı için en az 3.000 TL vermeyi göze almanız gerekmektedir. Burada düşünmeniz gereken SEO Uzmanı mı yoksa SEO Ajansı mı?

Gerçek dışı vaatleriyle sizleri kandırmalarına izin vermeyin. Hiç birimizin elinde sihirli bir değnek yok. Google çalışanı gibi garantiler vermemizin imkanı yok.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.