Ubuntu 11.10 ilk izlenimlerUbuntu 11.10 ilk çıktığı dakikalarda indirdim ve kurdum(Sayfayı 5 sn de bir yeniliyordum 🙂 ). Ubuntu 11.04 sürümü ilk çıktığında bazı hataları vardı ve 11.10 sürümünün de bu tarz hatalar olup olmayacağı konusunda meraklı ve endişeliydim. Yazının devamında benim açımdan önemli olanları sıralayacağım. Fakat genel olarak tam istediğim gibi çok çok az sorunlu bir sistem olmuş.  Ubuntu 11.10 Özellikleri yazımda her sürümün özelliklerini sıralamıştım. Genel olarak özellikleri oradan bakabilirsiniz.

Şimdi gelelim benim izlenimlerime…. 2 diz üstü ve 1 masaüstü bilgisayara kurduğumu da belirteyim.

  • Öncelikle kurulum sırasında ve sonrasında hiç bir hata ile karşılaşmadım. Kurulum hızı oldukça kısaydı. USB den kurulum yaptığım makine 2 dk daha uzun sürdü ki bu çok normal. Ortalama kurulum  29 dakikada bitti. Kurulum sırasında güncellemeleri ve kodekleri de otomatik olarak yükledi tabi.
  • Ubuntu 11.04 kurulum sonrası yaşanan dil ve karakter problemlerinden hiçbirini yaşamadım.
  • Ubuntu One bugüne kadar Ubuntu da sorun olmuştur. Python sürümünden kaynaklı. 11.10 da Ubuntu One hiç bir ekstra ayar yapmadan tıkladığınız gibi çalışıyor. Beni en çok sevindiren de bu oldu.
  • Gnome3 yüklü olarak geliyor. Fakat ara birim olarak olarak Unity kullanılmakta. Gnome3 ara yüzünü kullanmak için kolay bir yükleme yapmanız gerekmekte. Ubuntu 11.10 Gnome 3 Kurulumu yazımı okuyarak Gnome 3 ara birimini kurabilirsiniz.
  • Sistem şimdiye kadar hiç çökme yaşatmadı. Oldukça stabil çalışıyor.
  • Dizüstü bilgisayarlarda dahili kamerasında sorun yaşıyordum 11.04 versiyonunda. 11.10 versiyonunda kameradan kaynaklı bir problem yaşamadım. Otomatik olarak buldu ve kullanıma sundu.
  •  Sistem açılış-kapanış hızı önceki sürümlere göre oldukça hızlı.
  • VirtualBox, Ubuntu 11.04 de sıkıntı yaratmıştı. 11.04 çıktıktan 1 hafta sonra gelen güncellemeler ile virtualbox kullanılmaya başlanmıştı. Ubuntu 11.10 da VirtualBox’ ı anında kurdum ve kullandım. Bir sıkıntı yaşamadım.
Şimdiye kadar izlenimlerim tamamen olumlu yönde. İlerleyen günlerde eklemeler yapabilirim bu yazıma. Bu sürümde gördüğüm kadarıyla Ubuntu 11.10 kurup kullanmak, Windows XP kurup kullanmaktan daha kolay hale gelmiş 😉