Google+ Plus ve Davetiye Dağıtımı

Bugün sabah saatlerinde almış olduğum Google+ Plus davetiyesi ile bende Google‘ın sosyal paylaşım ağı projesine dahil oldum. Bu yazımda Google+ Plus ile ilgili ilk anda gördüklerimi yazıcam. Zamanla yeni özellikler oldukçada eklemeler yapıcam. Ayrıca davetiye isteyenler yoruma yazarlarsa davetiyeleri gönderilecektir. İnceleyin ve vakit kaybetmeden davetiyenizi isteyin.

Google+ Plus Nedir?

Google+ Plus, Facebook ve Friendfeed tarzı bir sosyal paylaşım ağı. Oldukça hızlı, sade ve güvenilir bir imaj oluşturmakta. Şahsen Facebook benim gözümde pek güvenilir olmadığından Google Plus a giriş yaptığımda ilk duyduğum his güven duygusuydu. Google Plus davetiye usulü çalışmakta şuan. Yani tamiyle son kullanıcıya açılmadı. Bu süre zarfında yeni özelliklerin ekleneceğini umuyorum. Ama şu hali bile oldukça güzel.

Google Plus Özellikleri?

Google Plus, şuan için aşırı özellik barındırmıyor. Ama rakiplerinden ayırt edici özellikleride bulunmakta. Görebildiğim kadarıyla maddeler halinde yazmaya çalışayım.

Google+ Plus ve Davetiye Dağıtımı

  • Akış Listeleri

İlk gözüme çarpan gruplara ayırılmış akış listeleri. Arkadaş, aile, izlediklerim, iş arkadaşlarım gibi akış listeleri bulunmakta halihazırda. İsterseniz sizlerde listeler oluşturabilirsiniz. Ne işe yarar bu akış listeleri? Çok işe yarıyor… Mesela Arkadaşlarınız, aile, sadece izlediklerim gibi kategoriler oluşturabilirsiniz. Google Plus kullanan tanıdıklarınızı bu grublara sürükle bırak şeklinde bırakırsınız. Mesela özel hayatınızla ilgili bir durum güncellemesi veya bir resim yayınlayacaksınız. Resminizi yazınızı yazdınız paylaşma bölümüne. Paylaş butonunun hemen üzerinde kiminle paylaşmak istediğinizi soruyor. Özel hayatınızla ilgili bir bilgiyi iş arkadaşlarınıza veya ailenize duyurmanıza gerek yok(bu düşünce benim için geçerli tabi. 🙂 ). Ozaman arkadaşlarımı seçiyorsunuz ve paylaş diyorsunuz. Paylaştığınız durumu veya resimi sadece arkadaşlar listesine koyduğunuz kişiler görebiliyor. Yada sadece işinizle alakalı bir bilgi paylaşacaksınız. Sadece iş arkadaşlarınıza duyurabilirsiniz. Yada listenin en altında “herkese açık” diyerek tüm listelerdeki ve diğer kişilere görünür yapabilirsiniz.Bu özelliği ile Facebooktan bir adım önde bence.

  • Video Sohbet

Bu özellikte hemen sağ menüde bulunmakta. Tıkladıktan sonra açılan sayfada arkadaşlarınızı davet ederk video konferans düzenleyebiliyorsunuz. Hemde 10 kişi ye kadar. Web firmaları ve çalışanları farklı yerlerde olan firmalar için güzel bir yenilik.

  • Sohbet Bölümü

Sohbet bölümünde ise yine listelerinize göre görünür veya görünmez yapma şansınız bulunmakta. Facebook bildiğiniz üzere bu özelliği yıllar sonra koymuştu. Fakat halen kullanılması sıkıntılı. Ayrıca Gmail‘ de sohbeti kullananlarada bir müjde. Gmail sohbetteki kişilerinizi otomatik olarak burda görebiliyor ve sohbet edebiliyorsunuz.

  • Mobil Desteği

Google Plus için oldukça güzel bir mobil uygulaması bulunmakta. Android için olan uygulamayı indirip telefonuma kurdum. Oldukça ayrıntılı ve web üzerinden yaptığınız herşeyi telefonunuz üzerinden yapmanıza olanak sağlıyor. Çektiğiniz fotoğrafları anında picasa veya google plus a aktarma şansınız var. Mobil uygulamasıda bu şekilde.

  • Tasarım

Tasarım açısından oldukça modern ve şık bir tasarıma sahip. Aynı zamanda oldukçada hızlı. Google aramalardaki tasarıma benzer bir tasarım yaratmışlar. Buda yabancılık çekmenizi engelliyor.

 

İlk olarak gözüme çarpan güzel taraflarını buraya yazdım. Gözüme çarpan yenilikler oldukçada yazıcam. Davetiye isteyenler için tekrarlıyorum. Yoruma yazmanız yeterli. Kısa zamanda davetiyeleriniz gönderilecek.

Güncelleme : Davetiye sınırını aşmış bulunmaktayım. O yüzden gönderdiğim davetiyeler geçersiz.