Şifreleriniz Ne Kadar Güvenli?

Zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür.

Aslında önemsiz şifre yoktur. Genellikle önemsiz gördüğümüz yerlerde basit şifreler koyarız. Ama internette oluşturduğunuz hesaplar doğrudan veya dolaylı olarak birbirine bağlıdır. Bir bilişim korsanı bir hesabınızı ele geçirdikten sonra diğerlerinide ele geçirmesi uzun zaman almaz. Önemli olan bir tanesini ele geçirebilmektir.

Bir çok kullanıcının(özellikle Türkiye gibi bilgi güvenliği konusunda bilgisi olmayan ülkelerde) şifreler çok kolaydır. En fazla 3-5 tahminle ele geçirilebilmektedir. “123456” şifresini ne kadar çok kişinin kullandığını bilseniz şaşırırsınız. Kişiler genellikle ardışık sayılar, ad soyad, doğun günü, memleketi, telefon numarası gibi bilgileri şifrelerine koymaktadır. Buda kendileri açısından büyük bir güvenlik riski oluşturmakta.

Güvenli şifre nasıl olmalı:

  1. En az 8 karakter olmalıdır. (Benim önerim 12-16 arası karakter sayısıdır.)
  2. Şifre içinde büyük küçük harfler karışık olarak bulunmalıdır.
  3. Şifre içerisinde rakam bulunmalıdır.
  4. Şifre içerisinde en az bir adet sembol mutlaka bulunmalıdır. Ör: + , , _ , ?
  5. Şifre içerisinde doğum günü, ad ve soyadın parçaları bulunmamalıdır.

Güvenli şifrenin en önemli maddeleri bunlardır. Şimdi gelin oluşturduğunuz şifrelerin ne kadar güvenli olduğunu görelim. Buraya tıklayarak kutucuğa şifrenizi yazın ve altında şifrenizin kırılmasının ne kadar süreceğini göstersin.

“Şifreleriniz Ne Kadar Güvenli?” üzerine 4 yorum

    • yararlı olabilecek bir site. en önemsiz gördüğümüz sitedeki şifrelerimiz bile yeri geliyor önemli vaziyete geliyor.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.