Twitter da Yazdıklarınıza Dikkat Edin

Twitter diğer sosyal paylaşım ortamlarına göre daha rahat davranmamızı sağlayan bir yapı ve görünüme sahip. Düşüncelerinizi anlık olarak paylaşıp olumlu veya olumsuz tepkiler alabiliyorsunuz. Ama tabi yazdıklarınızdan mesulsünüz. Birçok Twitter kullanıcısı bunun farkında değil malesef…

Twitter da sadece şaka maksatlı yazdığınız bir cümle Amerika’ da gözaltına alınmanıza sebeb olabilir.

Twitter da yazdıklarınız başınıza dert açabilir. Nasıl? Önceki günlerde yaşanmış bir olayı paylaşacağım.

Basın yansıyan haberlere göre Leigh Van Bryan adlı bir bar işletmecisinin, arkadaşı Emily Bunting’e Twitter üzerinden “Amerika’yı imha etmeye gidiyorum” diye gönderdiği mesaj bu ülkede terör zanlısı olarak gözaltına alınmasına yol açmış.

26 yaşındaki Van Bryan, her ne kadar mesajıyla “Amerika’da iyi vakit geçirmeye gittiğini anlatmak istediğini” savunsa da, İç Güvenlik Bakanlığı yetkilileri şaka kaldırmıyordu ve bu kişi “güvenlik tehdidi yarattığı gerekçesiyle” sınır kapısından geri çevrilmekten kurtulamadı.

Bu yaşanan olay twitter kullanıcıları arasında ilgi uyandırdı. Sizlerde Twitter, Facebook ve benzeri sosyal paylaşım alanlarında yazdıklarınıza dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde benzer bir olay başınıza gelebilir. İlerleyen günlerde Bilişim Dünyasında Hukuk konulu bir yazı yayınlayacağım. Orda ayrıntılı bilgiler vericem. Yazı geniş kapsamlı bir araştırma yazısı olacağından biraz zaman alacak.

Şimdilik yazdıklarınıza dikkat edin yeter. 🙂

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.