VirtualEnv nedir? Ne işe yarar?

VirtualEnv Nedir?

VirtualEnv araştırmacı veya geliştirici bir linux kullanıcısı için vazgeçilmez bir şeydir. 3.parti uygulamaları kurup denemek için veya bir programlama dili öğrenirken VirtualEnv imdadımıza koşuyor. VirtualEnv kısaca uygulamalarınızı ana işletim sistemine kurmak yerine sanal bir ortam oluşturup o ortama kurmanızı sağlar. Böylelikle oluşturduğunuz sanal ortamı kaldırdığınızda kurmuş olduğunuz tüm 3.parti yazılımlar sisteminizden zarar vermeden gider.

VirtualEnv Nasıl Kurulur?

Kurulum ve kullanım oldukça basit aslında. Ubuntu kullanıcılarına yönelik anlatım yapacağım. Başka dağıtım kullanan arkadaşlar yoruma yazar ise onları da eklerim.

VirtualEnv Kurulumu

Kurulum Ubuntu ya göredir.

sudo apt-get update
sudo apt-get python-dev
sudo apt-get python-virtualenv

Yukarıdaki komutları sırasıyla çalıştırdığınızda Ubuntu kurulu sistemimize VirtualEnv kurulumunu tamamlamış oluyoruz.

VirtualEnv Kullanımı

Sanal Bilgisayar oluşturma:

cd /opt

ile opt klasörüne giriyoruz.

virtualenv myenv

Bu komut ile sanal sistemi oluşturuyoruz. myenv kısmına istediğiniz şeyi yazabilirsiniz. Bu sizin sanal sisteminizin adı olacak.

Sanal Bilgisayarı kullanma:

Benim oluşturduğum sanal bilgisayar adı myenv idi. Bunu çalıştırmak için opt klasörü içerisindeyken aşağıdaki komutu veriyoruz.

cd myenv

Ardından aşağıdaki komut ile çalışır vaziyete getiriyoruz.

. bin/activate

İşte bu kadar. Bu komuttan sonra yapacağınız tüm işlemler sanal bilgisayar içerisinde olacaktır. Sanal bilgisayarda olup olmadığınızı da konsolda kullanıcı adının sol tarafında (myenv) yazısından anlayabilirsiniz.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.