Webmaster forumu, domain, hosting ve sunucu tavsiyelerim

İnternet sektörüne giriş yapan herkesin kafasında belli sorular vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

Öncelikle bir alan adı almanız gerekmekte. domain alırken önemli olan anahtar kelimenizin domainin başında olmasına özen gösterin. Ayrıca domain alırken akılda kalıcı ve birebirde telafuzunu kolay yapabileceğiniz bir domain seçin. Çünkü internetten ulaşılacağı kadar sizde sitenizi çevrenizdekilere, görüştüğünüz kişilere bire bir aktarmanız gerekecek. Telafuzu zor, uzun ve mantıksız kelime harf birleşimi alan adlarının çok büyük bir dezavantajı bulunmaktadır.

Alan adını aldıktan sonra sıra geldi hosting ve ya sunucu almaya, kiralamaya. Bu şeçimi yaparken önemli olan sitenizin ne kadar kaynak tüketeceğini belirlemek olmalıdır. Küçük çapta bir siteniz olacaksa hosting yeterli olacaktır. Yok eğer siteniz farklı görseller, büyük yazılımlar ve de ziyaretçi çekme çalışmaları yapılacaksa sunucu tercih etmenizi öneririm. Çünkü hosting hizmetleri ile başlanan projeler belli bir süre gelişimini tamamladıktan sonra hosting hizmetine sığmaz hale geliyor. Hatta sunucuların yavaşlamasına sebep olmakta. Bu sorunları yaşamak istemiyorsanız hosting ve sunucu hakkında bir seçim yapmanız gerekmekte.

Aynı anda başlayacağınız birden fazla proje var ise o zaman bayi hosting türünü önerebilirim. Bayi hosting ile birden fazla web sitesini aynı panelden yönetebilirsiniz. Genellikle internet sektörüne girmek isteyenler için en iyi başlangıç seçeneği bu olmaktadır.

Şimdiye kadar domain ve hosting (ya da bayi hosting ve sunucu) işlemlerini tamamladınız. Şimdi sıra geldi iyi bir webmaster forumu bulup, bilmediklerinizi öğrenmekte ve takıldığınız noktaları diğer webmasterlar ile ortaklaşa çözmeye. Webmaster forumu bir çok konuda size fayda sağlayacaktır. Ben her şeyi biliyorum demeyin sakın. Bilişim sektöründe her şeyi bilmeniz imkansız.

İlerleyen yazılarımda bu konuları daha da açmayı düşünüyorum. Sizin için en önemlisi bir fikir bulmak ve neler yapabileceğinizi ortaya çıkarmak.

“Webmaster forumu, domain, hosting ve sunucu tavsiyelerim” üzerine bir yorum

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.