SEO Dersleri – 3 – SEO Terimler

S

Önceki yazım olan Arama Motoru Nedir ile arama motorunun mantığını basit bir şekilde sizlere aktarmaya çalıştım. Bu yazımda ise SEO derslerinde ve internette araştırma yaparken karşınıza çıkacak olan SEO Terimlerini sıralayacağım ve kısada olsa tanımlarını yapacağım. Bu terimler ilerleyen yazılarımda kullanacağım terimler olduğundan önemlidir.

Webmaster: Site sahibi ve ya yöneticilerine verilen isimdir. Günümüzde webmaster lar SEO ve SMO konularındada uzmanlaşmış kişilerdir.

Domain: Web sitenizi kurduğunuz isime denir. Türkçe karşılığı alan adıdır.

Hosting: Almış olduğunuz domaini ve web sitenizin dosyalarını internet üzerinde barındırdığınız alana denir. Web Hosting diye tabir edilen bu hizmetler türkçe’ de web alanı olarak anılır.

Ana Dizin(Home Directory): Parantez içinde ingilizcesinide yazdığım Ana Dizin, web sitenizin dosyalarınının hosting içinde webden ulaşılabilir olan bölümüde denir. Linux hosting lerde genellikle “public_html” dizini ana dizinken, Windows hostingde “httpdocs” ana dizindir. Tabi bunlarda farklılık gösterebiliyor.

CSS: Web sitenizin görünümü css ile kodlanmış şekilde saklayan dosya türleridir. Bu dosyalar web sitesinin “head” bölümünde çağırılır.

JS: Bu dosya türü ise sitenize işlevsellik katan JavaScript dosyalarıdır. Bunlarda CSS gibi “head” bölümünde çağırılır.

Yazar Hakkında

Serhan Yıldız

Balıkesir Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama bölümü mezunuyum. SEO, Sosyal Medya, İnternet Reklamcılığı, Web Programlama, Motivasyon ve Performans Arttırma alanlarında MedyaZ İnternet Hizmetlerinde Kurumsal Danışman olarak görev yapmaktayım.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategoriler

Son Yorumlar

Bumerang - Yazarkafe
SEO Uzmanı

SEO Uzmanı