Blog ismine karar verin!

Blog yazmaya karar verdikten sonraki ilk sancılı dönem blog ismine karar vermek oluyor. Blog ismi sanıldığının aksine çok çok çok önemli. SEO var iken ismin ne önemi var diyenleri duyar gibiyim 🙂 İşin aslı öyle değil aslında.

Blog ismi sizin markanız olacak. Bir anlamı bir ağırlığı olmalı. Ne üzerine yazacağınıza karar verdikten sonra blog adını seçme işlemine geçmelisiniz. Blog adına göre konu seçilmez! Blog adınız içeriğiniz ile ne kadar uyumlu ise tanınması da bir o kadar kolay olacaktır.

Blog ismi seçerken nelere dikkat etmeli?

Bunlar kısa olarak sıralamak gerekir ise:

  • Kişisel bir blog mu olacak?
  • Profesyonel bir blog mu olacak?
  • Belli bir kitle veya konuya yönelik mi olacak?

Bu sorulara cevap verdikten sonra ilerleyebiliriz.

Kişisel blog oluşturmak istiyorsanız ilk seçenek ad soyad bir alan adıdır. Ama bunu almadan önce aynı ad soyad da başka alan adları alınmıştı kontrol etmeniz gerekmektedir. Kişisel blogunuza bir rumuz atayarakta bu işlemi yapabilirsiniz. Ama aynı şekilde bu rumuzu google da aratıp sonuçları dikkatlice incelemeniz sizin oluşturmak istediğiniz içerikle ile benzer veya sizin içeriğinizi zedeleyecek alan adlarından kaçınmanızı tavsiye ederim.

Blogunuz belli bir kitle veya konuya yönelik olacak ise blog adınız hem akılda kalıcı hem de google arama sonuçlarında benzer sitelerin olmadığı bir isim olmalı. Teknoloji haber leri ile ilgili bir blog düşünüyorsanız teknohaber, webhaber, internethaber gibikonu ile alakalı isimler seçmelisiniz. (Not: Teknoloji haberi sadece örnektir. Teknoloji haberleri ile alakalı o kadar çok site var ki açmak istediğinizde bir daha düşünün 🙂 )

Profesyonel bir blog açacaksanız ve bu konuda bir bilginiz yok ise çok daha fazla araştırma yapmanız yada işin uzmanı bir kurumsal danışman tarafından destek almanız gerekmektedir.

Blog ismi arayanlara öneriler

  • Akılda kalıcı bir isim olsun
  • Başka isimleri taklit etmeyin.
  • Ya türkçe ya ingilizce isim seçin. İngilizce Türkçe karışık isimler hem telafuzu zor hem yazılması zor oluyor. (Bence çok itici)
  • Amacınızdan alakasız bir isim olmasın.
  • İlerleyen zamanlarda marka olabilecek bir isim olmalı
  • Ad Soyad ile blog açacaksanız ve içeriğiniz Türkçe olacak ise com.tr veya net.tr den birini seçin.
  • İleriye dönük düşünüyor iseniz kesinlikle bir WordPress Hosting satın alın ve kendi wordpress yazılımınızı kurun.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][su_note note_color=”#1827fd” text_color=”#ffffff”]Blog isminizi siz nasıl seçtiniz? Sizde hikayenizi yorumlarda anlatın yeni arkadaşlara yardımcı olun…[/su_note][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

“Blog ismine karar verin!” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.