Marka Blog olmak

Blogunuzu markalaştırmak için önce kısa bir markalaştırmanın ne demek olduğundan bahsetmek istiyorum. Çünkü marka olmayı sadece tanınırlık bilinirlik olarak algılamak en büyük hata olur. Blog markalaştırmak çok özenli ve sabırlı bir çalışma gerektirir. Marka Blog olmak zor olduğu kadar blog sahibine de tarifi imkansız bir tatmin verir.

Blog markalaştırmak, yani marka blog olmak ile alakalı çok ciddiyetsiz, en ufak bir teknik tanımın bile yapılmadığı bir blog yazısı gördüm. Ondan sonra konular içersine dahil etmek istedim. Bu yazıda blog markalaştırmanın çok anlamsız bir şey olduğu ve sonuçta blog yazan kişinin tek derdinin yazılarının okunması gerektiği üzerine kurgulanmış bir yazı. Yazı aslında kendi içinde 3-4 yerde çelişiyor. Blog markalaştırmanın en önemli adımlarından biri olan tasarımdır. Tasarımı kötü, göz yorucu bir siteye girdiğinizde ilk notunu oradan veriyorsunuz ve bilinç altında yazılarında kötü olacağı algısı oluşuyor. Bu yargıyı yazı içerisindeki anlatımınız ve konunuz ile kırsanız bile okuyucunun bir daha gelip o ızdırabı çekeceğinin garantisi yok.

Bunun için ilk baştan çok titiz bir çalışma yaparak bu serüvene girmek zaman ilerledikçe manevra kabiliyetinizi de arttıracaktır.

Marka Blog Nasıl Olunur?

Marka Blog olmak demek; kime sorarsanız adınızı bilecek, bilmeyen ayıplanacak derece tepki görecek, herkesin mutlaka bir kere yolu düşecek bir Starbucks olacaksınız demek değildir 🙂 İlk başta bunu kafamıza kazımamız lazım. Marka Blog olmak; çok spesifik konularda dahi olsa ziyaretçiyi çekecek, bir kere çektikten sonra da ertesi gün merak ettirip geri döndürecek blog olmak demektir. Bunu başardığınızda sizde Marka Blogsunuz demektir.

Blog Markalaştırma Adımları

 1. Öncelikle blog ismi ile başlamanız gerekmekte. Markalaştırmak için blog adınızın iyi seçilmiş olması lazım. Blog adı nasıl seçilir? yazısından yardım alabilirsiniz.
 2. Tasarımınız özenli bir tasarım olsun. Siz olsanız bu tasarımlı bir blogda yazı okumaktan keyif alır mısınız? Bu soruya cevap vermelisiniz. Renklerin uyumu, kategori ulaşımları, menülerin yerleri. Her şey buna dahil. Bunun ile ilgili yazımı ayrıca paylaşacağım.
 3. Blog konusu seçimi çok önemli. Bildiğiniz, merak duyduğunuz ve araştırmaktan zevk aldığınız bir konu seçin. Blog yazarlığının yüzde ellisi araştırmaktır.
 4. Yazı dilinize dikkat edin. Ne çok samimi ne de çok resmi bir diliniz olsun. Okuyucularınız ile ortak bir noktada buluşun.
 5. Para yatırmasanız bile blogunuzu geliştirecek şeyleri araştırın. Blogunuz ilk kurulduğu günkü gibi kalmasın. Altı aylık veya bir yıllık planlarınız olsun. Bunun içinde blog altyapısı seçimine büyük özen gösterin.

Bu maddeleri teker teker gerçekleştirdiğinizde Marka Blog olma yolunda büyük bir adım atmış olacaksınız. Bundan sonrası sizin bu işi ne kadar hevesli ve titiz yaptığınız ile alakalı. Blog yazarlığı sonu olmayan bir serüven. Bir çok şey anlatacağınız ve daha fazlasını öğreneceğiniz bir yol.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][su_note note_color=”#1827fd” text_color=”#ffffff”]Siz hangi Blogunuzu markalaştırmak için neler yapıyorsunuz? Tecrübelerinizi paylaşırsanız yeni başlayanlara yol göstermiş olursunuz.[/su_note][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

“Marka Blog olmak” üzerine 5 yorum

 1. Konuyu çok güzel açıklamışsınız teşekkür ederim. Blog tasarımı benim içinde çok önemlidir. Bazı bloglar var takip ettiğim fakat , yazıları çok güzel fakat tasarıma baktığım zaman kategoriler çok düzensiz , benim için sade tasarımlar her zaman iyidir. Yazınız benim için çok faydalı oldu tekrar teşekkür ederim.

  Yanıtla
 2. Herhangi bir beklenti gütmüyorum ama bence tasarımdan ziyade çözüm sağlamak 1 tık daha önde sanki. İnsanlar zamanla bir işi ehline sorar gibi bu konuyu muhtemelen a bloğunda bulabilirsin diye düşünmeye başlıyor yada arama sonuçlarında a bloğunu görmüşse doğruluk oranı daha fazla olduğunu düşünerek tercih sebebi olabiliyor.

  Yanıtla

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.