Blog yazarları için içerik takvimi oluşturma

Blog yazarlığına önceki yazılarda adım attık. Blog ismine karar verdik, Marka blog olmak için ilk yapılması gerekenlere değindik, blog yazılımlarını karşılaştırdık. Şimdi içerik takvimi dediğimiz blog yazarlarının eli ayağı olan, planlı çalışmasını ve bunun sonucu başarılı olmasını sağlayan bir yöntemden bahsedeceğim. İçerik takvimi yöntemini bir çok blog kullanmıyor veya kullanmaya vakit ayırmıyor. Bu yöntemi kullanmak zamandan tasarruf etmeyi de öğretiyor.

İçerik Takvimi Nedir?

İçerik takvimi yazacağınız yazıları çok daha önceden planlamanıza, ilerleyen tarihlerde neler yazabilirsiniz bunları analiz etmenize ve zamanı daha değerli kullanmanıza yarayan bir yöntemdir. Blog yazarlarının en çok canını sıkan soru Bugün ne yazacağım? dır. İçerik takvimi bu soruyu sorma sebeplerinizi tamamen ortadan kaldırıyor. Siz sadece yazı içeriklerinize odaklanıyorsunuz.

İçerik Takvimi Faydaları Neler?

İçerik takvimi aslında sadece yazı planlamanıza faydası yok. Bunun çok daha fazlasını aslında sizin için yapıyor (Not: Sizin yerinize yazılarınızı yazmıyor tabi 🙂 ). Bu yöntemin hangi alanlarda size fayda sağlayacapını madde madde inceleyelim.

Blogunuz kontrolünüzde olur

Yoğun yazı dönemlerinde blogun kontrolünü elinizden kaçırmazsınız. Hangi gün hangi yazıyı yayınlayacağınızı bilirsiniz. Elinizdeki hazır yazıları kolay bir şekilde günlere dağıtabilir, bir günde 5 yazı paylaşıp bir hafta yazı paylaşmadan geçirme durumuna düşmezsiniz. Sabit ziyaretçi elde edersiniz bu şekilde. Ziyaretçi her gün bir yazı yayınlanacağını bilir en azından.

Araştırma yapmanıza olanak tanır

İçerik takviminde hangi gün hangi yazı yayınlanacağı belli olduğundan, araştırma zamanınızı ona göre yaparsınız. Daha öncede bahsettiğim gibi blog yazarlığının yüzde ellisi araştırma. Yakın tarihli konuların araşırmasına öncelik verirsiniz. Haftaya yayınlayacağınız yazının araştırmasını ileri atarsınız. Bu şekilde araştırma eksikliği yüzünden yazılarınız ne geç yayınlanır nede eksik araştırma yapılmış yetersiz bir blog yazısı olarak yayınlanmaz.

Sosyal medya paylaşımlarınızı düzenlemenize fırsat verir

Her blog yazarı yazdığı yazılarını sosyal medyada paylaşarak ziyaretçi çekmek, varolan ziyaretçisini bilgilendirmek ister. Ama yazılarınızın yayınlanma sıklığı veya tarihleri belli bir düzende olacağından sosyal medya paylaşımlarınızı da ona göre düzenleyebilirsiniz. Böylelikle sosyal medya hesaplarınızdaki akivite de düzenli olacaktır.

İçerik takvimi nasıl oluşturulur?

İçerik takvimi oluşturmak için aslında bir çok yöntem mevcut. Bu sizin hayal gücünğze kalmış.

  • Kalem-kağıt kullanarak 🙂 Bu yöntem çok eskilerde kaldı artık ama sonuçta bir yöntem…
  • Bir Excel dosyasında bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Hazırlamış olduğum basit bir dosyayı linkten indirebilirsiniz. https://yadi.sk/i/oOV2sW3zmbnkK
  • Google Drive da hesap tablosu içinde yapabilirsiniz.
  • Yandex.Disk te bir dosya oluşturup yapabilirsin. Biliyorsunuz Yandex.Disk e de belge oluşturma özelliği geldi.
  • WordPress kullanıyor iseniz bu eklenti işinizi görecektir. Editorial Calendar. İsminin ingilizce olmasına bakmayın. Türkçe desteği de var. Benim de kullandığım budur. Oldukça işlevsel. Hayatımı kolaylaştırıyor desem yeridir.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][su_note note_color=”#1827fd” text_color=”#ffffff”]Siz hangi içerik takvimi şeklini kullanıyorsunuz? Tecrübelerinizi paylaşırsanız yeni başlayanlara yol göstermiş olursunuz.[/su_note][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

“Blog yazarları için içerik takvimi oluşturma” üzerine 2 yorum

  1. İçerik takvimi oluşturmak kolay da, sizin de bahsettiğiniz üzere bu takvime uyabilmek asıl mesele… Bu arada blogunuzu ilk defa ziyaret ediyorum, oldukça ilgi çekici yazılarınız var. Vakit buldukça okumak için listeme kaydettim. Blog hayatımda faydası olacağına inanıyorum. İyi günler.

    Yanıtla

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.