Blog Yazarları için Tema Seçimi

İnternet kullanımının çoğalması ve herkes tarafından kullanılabilir hale gelmesi ile birlikte blog yazarları da bir hayli çoğaldı. Eskiden çok fazla blog olmaması ve bir blog sitesinin zor kurulması nedeniyle çok fazla rakip olmuyordu. Ancak artık bu blog kurma sitelerinin çoğalması ve hiçbir kodlama bilgisi gibi bilgilere sahip olmadan hatta ve hatta “blogspot.com”, ”wordpress.com” gibi birçok blog oluşturma sitesi ile ücretsiz ve kodlama bilgisi olmadan yapabilir hale geldik. Hal böyle olunca da birçok blog sitesi oluştu. Artık bu kadar blok sitesinin arasından sıyrılmalı ve farklı bir blog olduğunuzu okuyuculara belli etmek zorundasınız. Bu yüzden Blog Yazarlığı Kursu başlattık ve bu tema seçimi bu konuda en önemli maddelerden biridir.

Blog Temasını Nasıl Seçmeliyiz?

Bir blog sitesini diğerlerinden ayıran yegâne özellik bir tema seçimidir. Temanızı seçerken ilk olarak blog konunuzu dikkate almanız gerekmektedir. Çünkü blog konunuz ile alakasız bir tema kullanıcılar tarafından hiç hoş karşılanmayacaktır. Örneğin bir teknoloji konusu hakkında blog yazarlığı yapıyorsunuz ve seçtiğiniz tema ise çiçekli böcekli bir tema ise kullanıcılar bu bloğu çok fazla ciddiye almayacaktır.
Uygun temayı seçtikten sonra ise temanızın çok fazla karmaşık bir yapıda olmamasına dikkat etmelisiniz. Yani okuyucu sitenize girdiğinde karmaşık bir yapı ile karşılaşmamalıdır, basit ve kolay kullanılabilir menüleri ile düzgün bir blog tasarımı her zaman daha çok beğeni alır.
Yazı fontları ve renk seçimi de çok önemlidir. Renk konusunda asla çok fazla boğucu ve sıkıcı renkli temaları tercih etmemelisiniz. Daha çok sadece bir iki renkten oluşan yumuşak geçişli renklerin kullanıldığı sade ve özgün temalar kullanmalısınız. Temanızda ki font kullanımı temanız ile uyumlu bir font olmalı ve temanızın bir parçası olduğunu unutmamalısınız.

Marka Blog Olma adlı yazımı okudunuz mu?


Also published on Medium.

“Blog Yazarları için Tema Seçimi” üzerine bir yorum

  1. Merhaba hocam ben kişisel bir blog açtım,izlediğim film,dizi vs. yorumunu yapıyorum.
    Blogumun temasını yeni değiştirdim , sade ve düzenli olmasına dikkat ettim. Sizce de olmuş mu ?

    kkitapanime.blogspot.com.tr

    Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.