Hızlı Şarj (Quick Charge) Nedir? 

Hızlı şarj ile ilgili gelen yüzlerce soru üzerine Hızlı Şarj / Quick Charge olayını açıklamam gerektiğini anladım. Birçok kişi Hızlı Şarj ı mobil cihazın pilinin hızlı doldurulması olarak algılıyor. Evet aslında bu düşünce doğru ama belli bir miktarını hızlı doldurmakta. Şimdi gelelim Hızlı şarj gerçekte nasıl çalışıyor?

Hızlı şarj özelliğinde Qualcomm‘ un Quick Charge(Hızlı Şarj) teknolojisi diğerlerine göre oldukça ileridedir. Ama hepsinin mantığı aynıdır sonuçta.

Hızlı Şarj Nasıl Çalışır?

Her mobil cihaz kendi içerisinde güç yönetimi sağlayan bir devreye sahiptir. Bu devre her pilin ne kadar güç alacağını kısıtlar. Bu özellik ile bu güç kısıtlamasını ciddi bir şekilde azaltır. Güç adaptörü hızlı şarj özellikli ise ve cihazın bu özelliği var ise hızlı şarj olacaktır.

Hızlı Şarj Uyarıları

Hızlı şarj için üç etkenin olması lazımdır.

  1. Hızlı şarj destekli mobil cihaz
  2. Hızlı şarj uyumlu yüksek voltaj veren bir adaptör
  3. Kaliteli bir USB kablo

Hızlı şarj için en kritik önerim kaliteli bir adaptör ve kablo kullanmanız. Olabildiğince üretici tarafından onaylı ürünler kullanın. Yan sanayi ürünler kullanmanız cihaz ömrünü kısaltacak hatta riskli durumlar oluşturacaktır.

Hızlı Şarj Çalışma Şekli

Hızlı şarj boş pil üzerinde etkili olan bir durumdur. Yarım saatte ortalama 0 dan 50-70 arası doldurmaktadır. Bu her markada değişkenlik göstermektedir. Yüzde 50-70 lerden sonra yavaş şarj etmeye başlar. Yani hızlı şarj dolu pillerde ve yarıdanfazlası dolu olan pillerde geçerli değildir. Yarım saatte yüzde 50 ye kadar doldurup geri kalan yüzde 50 sini 1 saate varan sürelerde doldurur. Bunun sebebi ilk başta pili sıradan başlayarak doldurmaz. Pilin içindeki hücrelere dağınık olarak enerjiyi depolar. Daha sonra tam dolmamış hücreleri arar bulur ve o hücreleri tamamen enerji ile doldurmaya başlar. Hızlı şarj aslında tam olarak budur.

Bunun tekink açıklaması biraz karışık olsada daha basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

10 tane çay bardağını yanyana dizin. Çaydanlık ile suyu ilk sıradan başlayıp hızlı bir şekilde sonuncuya kadar hızlı bir şekilde dökün. Bu işlem belki iki saniye sürecektir. Ardından teker teker tüm bardakları dökülmeyecek şekilde tamamen doldurmaya çalışın. Bu işlem ilk işlem gibi döküp geçme olamayacağı için daha fazla zamanınızı alacaktır. Olayın en basit özeti budur aslında.

Hızlı şarj / Quick Charge bataryanın Yüzde 50-70 arasını hızlı şar yapar. Hızlı şarj özellikli telefon alıp yarım saat bir saatte komple şarj olmasını beklemeyin. Heleki piliniz 2500mAh ve üzeri ise Hızlı Şarj bile olsa 0 dan 100 e dolması en az 1.5 saat alacaktır.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.