Mobil Cihazlarda Isınma Sorunu

Günümüzde mobil cihaz kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri Isınma Sorunu. Teknoloji ilerledikçe mobil cihazlar donanımsal olarak güçlenmesiyle beraber boyutlarıda küçülmekte. Bununla beraber kullanılan uygulamaların sayısı artmakta ve uygulamaların kullandığı işlemci-ram miktarlarıda artmaktadır. Bunun sonucu olarak ısınma sorunu mobil cihaz kullanıcıları için çok büyük problem haline gelmekte. General Mobile, HTC, LG, Samsung, Sony,vs. tüm cihazlar için geçerli ısınma sorunu çözüm yöntemleridir.

Mobil cihazlardaki ısınma sorunun sebeplerini 3 maddede sıralayabiliriz.

  1. Kurulu uygulamalardan kaynaklı ısınma sorunları
  2. Aşırı kullanım ve kullanım şeklinden kaynaklı ısınma sorunları
  3. Cihazdan kaynaklı donanımsal sıkıntılardan kaynaklı ısınma sorunları

Maddelerle sıraladığım gibi ısınma sorunu yüzde 90 cihaz dışı sebeplerden oluşmaktadır. Karşılaştığınız sorun uygulama ve kullanım şekillerinden kaynaklı olduğu birçok tecrübemizle sabitlenmiştir.

Uygulama Kaynaklı Isınma Sorunu Nasıl Olur?

Kurmuş olduğunuz uygulamalar her zaman cihaz kaynaklarını düzgün şekilde kullanmayabiliyor. Veya içinde bug bulunduran uygulamalar yine cihazınızın ısınmasına sebep olabilir. Uygulama kaynaklı sorunlar ısınma, pilin erken bitmesi, uygulama kapandı hatalarının sebebleridir. Aşırı bir ısınma sorunu yaşıyor iseniz telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürüp uygulama kurmadan denemenizi ve cihaz sıcaklığını ölçmenizi öneririm.

Aşırı veya Kullanımdan Kaynaklı Isınma Sorunu Nasıl Olur?

Günümüzde en çok kullanılan teknoloji aleti mobil cihazlarımız. Bir çok cihaz normal kullanımlarda sıkıntı çıkarmasa da oyun ve zararlı uygulamalar yüzünden ısınma sorunları ile karşılaşmaktadır. Sürekli oyun oynanan telefonların ısınması çok normaldir. Oyunlar cihazın donanımlarının birçoğunu aynı anda sonuna kadar kullandığından ısınma sorunu çok kolay bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Oyun oynamak her cihazı ısıtır. Bunu unutmamak lazım.

Cihazdan Kaynaklı Isınma Sorunları Nasıl Olur?

Yukarıda yazdıklarımı denediniz ve ısınma sorunu hala devam mı ediyor? O zaman bu sorun cihaz kaynaklıdır diyebiliriz. Üretimsel sıkıntılar veya donanımsal problemler bunun sebebi olabilir. Normal şartlarda hiçbir üretici ısınma sorunu olan problemli bir cihazı piyasaya sürmez. En son ihtimal bu maddedir ısınma sorunun sebebi. En kısa zamanda yetkili teknik servisine götürmenizde fayda var.

General Mobile ısınma sorunu olduğu söylenen sıkıntıların yüzde 95 i uygulama ve kullanım kaynaklı olduğu ortadadır. Samsung telefon ısınma sorunu da yüzde 90 uygulama ve kullanım kaynaklıdır. Lütfen cihazlarda problem bulmadan önce uygulama ve kullanım alışkanlıklarınızı gözden geçiriniz.

Not: Günümüzdeki cihazlarda 42-43 dereceye kadar ısınma normaldir. 45 derecenin üzerindeki ısınmalar için endişelenmenizde ve tedbir almanızda fayda vardır.

“Mobil Cihazlarda Isınma Sorunu” üzerine 4 yorum

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.