Ricoh SP 111 Linux Driver Yükleme

R

Bugün aldığım Ricoh SP 111 marka lazer yazıcının linux desteği olmadığını öğrenmem biraz geç oldu. DDST olduğundan linuxtaki standart cups ile yazdırma işlemi yapmak imkansı. Ama 6 saatlik bir araştırma sonucunda kolayca yapılabildiğini anladım. Adımları atlamadan teker teker yaptığınızda 1 dakika içinde yazıcınız kurulmuş olacak.

 1. https://github.com/madlynx/ricoh-sp100 adresindeki dosyaları indirin.
 2. pstoricohddst-gdi dosyasını cups un filter klasörüne kopyalayın. Genellikle : /usr/lib/cups/filter
 3. jbigkit kurulumunu yapın. Ubuntu için : sudo apt-get install jbigkit-bin
 4. Yazıcı driver ını kurarken RICOH_Aficio_SP_100.ppd PPD dosyasını seçin ve kurulumunu yapın.

İşlem tamamlanmıştır. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.


Also published on Medium.

Yazar Hakkında

Serhan Yıldız

Balıkesir Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama bölümü mezunuyum. SEO, Sosyal Medya, İnternet Reklamcılığı, Web Programlama, Motivasyon ve Performans Arttırma alanlarında MedyaZ İnternet Hizmetlerinde Kurumsal Danışman olarak görev yapmaktayım.

7 Yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • pstoricohddst-gdi dosyasını cups/filter dizinine kopyaladım ama yazıcı kurulumu yaptığımda pstoricohddst-gdi dosyasının cups/filter dizininde olmadığını yazıcıyı kullanmaya başlamadan önce bunu halletmem gerektiği uyarısını veriyor. Ve yazıcıya çıktı gitmiyor. Yardım ederseniz sevinirim…

  • Merhabalar,
   Geç cevap için kusura bakmayın. İşlerin yoğunlupundan anca bakabildim. Bu hatayı nerede alıyorsunuz. Bir ekran görüntüsü eklerseniz daha rahat anlayabilirim.

 • pstoricohddst-gdi dosyasını gormeme sorununu usbye kurulu slax isletim sistemiyle bilgisayari acip ubuntunun filter dizinine kopyaladim halloldu ama bu sefer de yazicidan kagit boş çıkıyor.
  Ubuntu 16.04 kurdum ricoh sp111 kurulumunu dediginiz gibi yaptim bunda da yaziciya cikti gonderiyorum yazicida çıt yok.
  Yani yazici kurulu ama gonderdigim ciktilar hic yaziciya gitmiyor.

  • Ubuntu 16.04 e biraz önce geçiş yaptım. İlk denediğim yazıcı oldu. Adımları teker teker uyguladığım zaman sıkıntı yok. Şuan çalışır durumda. Başka bir sıkıntı olabilir

 • İlginiz için teşekkür ederim. Sorunu çözdüm yazıcı sorunsuz çalışıyor. Meğer filter klasörüne attığım pstoricohddst-gdi dosyası boş olarak kopyalanmış(0Byte) Uçbirimden root yetkili Nautilus açarak kopyaladım oldu.

 • Tesekkurler yardimlariniz icin tesekkurler. pstoricohddst-gdi dosyası ile ilgili ek olarak terminalden sudo chown root:root /usr/lib/cups/filter/pstoricohddst-gdi komutunu calistirmak gerekiyor

Kategoriler

Son Yorumlar

Bumerang - Yazarkafe
SEO Uzmanı

SEO Uzmanı