Blog konusu seçimi nasıl yapılır?

Bir ara çok meşhur olmuştu Genel Bloglar. Hayata dair her şey, Her telden Blog sloganlarıyla arka arkaya açılmaya başlamıştı. Kısa zaman içinde bu tarz blogların çöplüğe döndüğünün anlaşılması gerçekten uzun zaman aldı. Bir yazarın yazı yazdığı blog her telden olamaz!

Blogunuza bir konu seçin!

Sizde açacağınız blogun çöplüğe dönmesini istemiyorsanız öncelikle bir konu veya birbiriyle bağlantılı konular seçin. Bunu seçerken de bilgili ve istekli olduğunuz konular üzerinde yoğunlaşın. Teknoloji üzerine bilgiliyseniz ve bu konuda bir blogunuz var ise yan konular olarak internet, sosyal medya gibi konuları ekleyebilirsiniz. Asıl konunuz Teknoloji iken sağlık, magazin gibi konularda yazılar da eklemek size sadece ziyaretçi kaybettirir.

Blog için konu seçimi önemli!

Bu yüzden konu seçiminizi çok iyi yapmalısınız. Sadece para kazanma amacıyla hareket edip her konuda yazılar yazıp ziyaretçi çekmeyi düşünürseniz bu sizin için sadece fiyasko olur.

Şimdiye kadar ki deneyimlerime bakarsam, en zor aşamada bu oluyor. Konu seçimi çok önemli ve bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Bu sorunu çözmenize yardımcı olacak bir yol var 🙂

Blog konusu bulma yolu

  1. Tecrübeli olduğunuz, sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz konuların bir listesini yapın.
  2. Bu liste içinde yeteri kadar bilgi sahibi olmadığınızı düşündüğünüz konuları eleyin.
  3. Kalan konular içinde de bir eleme yapılması lazım. Bu konular ziyaretçiler tarafından ne kadar ilgi çekici? Bunun araştırmasını yapmak için Google Trends aracını kullanabilirsiniz. Burada düşük arama hacmine sahip konularını da eleyin.
  4. Tahmin ediyorum elinizde çok az bir konu kaldı 🙂 Şimdi bunlar arasında da bir eleme yapılması lazım. Elde kalan konular ile ilgili düzenli içerik girişi yapamayacağınızı düşündüğünüz konuları eleyin.
  5. Bu maddede kalan konular sizin blog konunuz oluyor…

Aslında çok zor bir işlem değil blog konusu bulmak. Önemli olan bulma şekliniz. Google Trends araştırmanız sırasında ana anahtar kelimenin yanında yan anahtar kelimeleri de aratın. Mesela sadece Blog yerine teknoloji blogu, haber blogu, eğitici blog, seo blogu gibi. Bu tamamen örnek olması için verdim. Yan anahtar kelimeleri bulmak için de Google aramasını kullanabilirsiniz. Anahtar kelimenizi yazdığınızda en çok arananlar onun altında sıralanacaktır.

Bu yöntemler yeni blog konusu seçiminde yardımcınız olacaktır.

“Blog konusu seçimi nasıl yapılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.