Blog yazarının özellikleri nelerdir?

Blog nedir? Bu soruyu öyle çok uzun uzun anlatmayacağım. Blog konusu Wikipedia da oldukça güzel ayrıntılı şekilde anlatılmış. Buyrun okuyun. Benim bu yazımda asıl anlatmak istediğim Blog Yazarı olma konusu. Bir çok kişi Blogların ne olduğunu bilse de ” Blog Yazarı Nedir? Ne iş yapar? “ bu konuda tam bir fikre sahip değil açıkçası.

Gelelim bu yazıyı yazma sebebime. Günümüz blog yazarları sadece yazmaya odaklı. Herkes iyi kötü bir şeyler yazmanın derdinde. Yazıp başkalarına okutmak. Herkes beni okusun. Herkes bana yorum yapsın(sadece iyi yorumlar kabul edilir, kötü yorumlar iki katı geri iade edilir). Ben zaten biliyorum her şeyi ki yazıyorum. Ardından da bu kadar yazıyorum para kazanmam lazım. Ülkemizde ki blog yazarlarının temel düşüncesi bu ki; beni de bu yazıyı yazmaya teşvik eden de bu düşünce…

Blog Yazarı(Blogger) Özellikleri:

  1. Yazmayı sevmesi. Evet bu ilk madde. Buna bakarak blog yazarı olmaya karar vermeyin. Zira ortalık çöpe dönüyor yoksa 🙂
  2. Araştırmacı olması. Kesinlikle olması gereken bir özellik. Araştırırken neler öğrendiğinizi bir bilseni… Biliyorum bizim topluma araştırmacı ol dendiğin de alacağınız cevap “Ben zaten biliyorum!” olacak. Ama olmasın işte…
  3. Paylaşımcı olmak. Bilginizi paylaşın. Bilgi paylaşıldıkça artar. Bilgi paylaşıldıkça değerlenir. Bir tek ben bileyim başkası bilmesin mantığı size bir şey kazandırmaz.
  4. Okumayı sevin. Blog yazısı yazarak harcadığınız zamanın en az üç katını okuyarak geçirin. Okumak size zaman kaybettirmez. Ufkunuzu genişletir. Başka insanları, fikirlerini tanımanıza yardımcı olur.
  5. Yorum yapın. Başka blog yazarlarının ilginizi çeken veya beğendiğiniz yazılarını yorumlayın. Gerçek hayatta ki bir gülümse gibidir bu. Diğer yazarlarla aranızda bir bağ oluşturur. Onlarında sizi incelemesine sebep vermiş olursunuz.
  6. İçerik üretin. Özgün ve bildiğiniz konularda güzel içerikler üretin. Başkası bu yazıyı yazmış olsaydı okur muydunuz? Bunu düşünerek yazı yazın. Başka yazıları kopyala-yapıştır yapmayın.
  7. Yazılarınızı paylaşın. Paylaşın evet. Ama suyunu çıkarmadan. Eski yazılarınızı zaman geçtikçe yeniden paylaşmaktan da korkmayın. Ama bir yazı yazdığınız on gurupta her birinde onar kere paylaşmayın LÜTFEN! İnsanları soğutursunuz. Hatta engellenmenize bile sebep olur bu durum.
  8. Olaya sadece para kazanma gözüyle bakmayın. Evet blog yazarak çok para kazananlar var. Blog yazıp para kazanmayanlar da var.  Eğer ki tek derdiniz blog yazarak para kazanmak ise çok çalışmanız lazım. Yok ben içimden geldiği için karşılık bekleden yazıyorum diyenlerden iseniz sizde bu alanda başarılı olacaklardansınız. Emin olun!

Blog yazarı olmak için yazmaktan daha önemli şeyler olduğunu sanırım öğrendik. Araştırmak, paylaşımcı olmak, diğer blogları okumak(bolca), diğer blog yazılarına yorum yapmak ve yazılarınızı sosyal medya da paylaşırken insanları rahatsız etmeden düzeyli şekilde paylaşımlar yapmak. Para kazanmayı amaç değil, hayatınızı kolaylaştırmak için bir araç olarak gördüğünüz sürece blog yazarlığı size hem maddi hem de manevi bir çok imkan sunacaktır. Yeter ki çok çalışın…

Blog Yazarlığı emek ister. Bu emeği veremeyeceksen, hemen arkanı dön ve uzaklaş…

“Blog yazarının özellikleri nelerdir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.