Google Drive Yayınlandı

Yıllardır Google Online Depolama hizmeti olan Google Drive nihayet dün öğleden sonra devreye girdi. Şehir efsanesine dönen Google Drive, 5 GB ücretsiz depolama alanı sunmakta. Uygun yıllık fiyatlarla 20GB / 50GB / 100GB seçenekleride mevcut.

Şimdi gelelim Google Drive ayrıntılarına. Google Drive her ne kadar yepyeni bir hizmet gibi tanıtılsada aslında Google Docs hizmetinin 5 GB saklama alanı verilmiş hali. Yeni bir hizmet değil.

Google benim gözümde hep yenilikçi ve kaliteli hizmet veren bir firma idi. Ama yıllardır Google Drive efsanesinden sonra yeni bir hizmet gibi tanıtılması oldukça garibime gitti.

Kısacası;

Google Drive = Google Docs + 4 GB

Google Drive ile Google Docs android uygulaması Drive adını aldı. Uygulamada görsel açıdan biraz değişiklik olsada kullanıcı tarafından bakarsanız online dosya saklama hizmeti gibi gelmiyor malesef. Belkide Google Docs hizmetinin üzerine inşa edilmesinden kaynaklıdır.

Google Drive da hoşuma gitmeyen ikinci sorun ise masaüstü programlarda sadece Mac ve Windows işletim sistemine destek vermesi ve Linux programını çıkarmaması. Yıllarca üzerinde çalışılan sistemin Linux programı olması lazımdı.

Google Drive genel olarak açıklamak gerekirse yeni bir hizmet değil. Rakiplerine göre eksikleri bulunmakta. Google Drive ın meşhur olmasının tek sebebi Google tarafından piyasaya sürülmesi. Benim beklentim Dropbox + Google Docs birleşimi olmasıydı. Son olarak; Çok kötü olmamış. Ayrıca geniş alan seçenekleri ve uygun fiyatlarıyla tercih edilebilir bir hizmet.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.