HTML Sayfalarda Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

meta tag etiket türkçe karakterBen web tasarımına ilk başladığım yıllarda en büyük sorunum bu idi. Yaptığım sayfalarda bir türlü türkçe karakterleri düzgün gösteremiyordum. Bunu çözmem belki bir ayımı aldı. Ama sonunda çözmüştüm 🙂

Tabi şimdiki zamanla karşılaştırsanız bu sorunu çözmek için bir ay zaman harcamak çok saçma olur. Benim bu bahsettiğim olay yanlış hatırlamıyorsam 96-97 senelerinde oluyor. Ozaman internet evlerde yok. Belli başlı bir kaçinternet kafe var. Onlardada 56k modemlerle internet ölüm. Tabi şimdiki gibi bilgi kaynaklarıda mevcut değil. Yani iki satır kod bulmak ölüm gibi geliyor insana. 

Biran eski günler geldi aklıma… Neyse lafı fazla uzatmayayım. Türkçe karakter problemini çözmek için head etiketleri arasına aşağıdaki kodu eklemeniz yeterli.

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-9">

İşte sorununuz çözüldü.

Güncelleme: 

Bu çözümü Linux ve Windows sunucularda uygulayabilirsiniz. Aynı sonucu verecektir.

“HTML Sayfalarda Türkçe Karakter Sorunu Çözümü” üzerine 30 yorum

 1. Ya Hocam Bendede Linux hosting var ama bir türlü içinden çıkamadım bir oluyor bir yer bozuluyor linux için çözüm varmı

  Yanıtla
 2. Çok sağolun gerçekten derinlere daldıktan sonra oluşturduğum boş html sayfasında tüm kodlar sıkıntısız çalışırken (ki bunlara jquery keyboard, calculator filan dahil!) türkçe karakter hatası vermesi beni deli etmişti! Tekrardan sağolun iyi çalışmalar…

  Yanıtla
 3. Öncelikle paylaşım için teşekkür ederim. WordPress temasının (header.php) bölümüne yapıştırdım fakat sorun çözülmedi. Başka bir kodu silmem mi gerekiyordu, yoksa yanlış bölüme mi ekledim?

  Yanıtla
  • Kusura bakmayın. Yoğunluktan ötürü yeni gördüm. Halen çözemediyseniz header.php dosyanızı gönderebilirseniz yardımcı olurum.

 4. facebook’ta kurduğum okul sayfasına harita eklemek istiyorum bunu başaramadım.Easyhtml uygulamasını buldum editöre html kodlarını yazınca tamam harita çıkıyor sorun haritayı nasıl zaman tünelinde sayfamda gösterebilirim/oraya taşıyabilirim veya başka alternatif varmı.

  Yanıtla
 5. teşekkür ederim hocam bu arada ben meta kodu yazmıştım aslında ki bilgisayar da ve androitlerde sorun yoktu fakat ios ta sorun yaşadım sizin paylaştığınız kodu yazınca ios ta da bir sorun kalmadı .. elinize sağlık.

  Yanıtla
  • Sizin sorununuz meta etiketi ile alakalı değil. Kullandığınız Fontların Türkçe desteği yok. Tükçe desteği olan fontlar kullanırsanız sorun çözülecektir.

 6. kolay gelsin 5 html sayfamın 3 gunde duselen turkce karakter sorunu 2 tanesşinde aynı seyleri yaptıgım halde duzelmedi acaba bi bakmanız mumkunmudur. aygunbilgisayar.com.tr

  Yanıtla
 7. Slm hocam yazılarınızı inceledim fakat benim problemimle ilgili bir yazı bulamadım. Sorunum şu seo analizi yaptığımda…..

  Karakter Kodlamanız
  Malesef! Birden fazla “Charset” Mevcut Bunu Düzeltmelisiniz

  Diye bildiri geliyor bu sorunu nasıl düzeltebilirim hocam şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
  Aşağıda site adresini yazdım hocam 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.