Samsung Galaxy S4 i9500 Android 5 Yayınlandı

Uzun zamandır beklenen Android 5 büyük yenilikler ile beraber geliyor. Samsung 2 aydır farklı cihazlarını yavaş yavaş Android 5 e yükseltiyor. Sıra Samsung Galaxy S4 i9500 e geldi. İlk güncelleme Rusya cihazlarına geldi. Genellikle Samsung S serisi güncellemeleri Rusya dan başlıyor ve ortalama 1 ay içerisinde Türkiye ye geliyor.

Tabii Türkiye romunun güncellemesini beklemek zorunda değiliz. Rusya romunda Türkçe dil desteği mevcut olduğundan gönül rahatlığı ile kurabilirsiniz. OTA güncellemesinde bir çok kişi sıkıntı yaşadığından yeni romu direk Odin aracılığı ile yüklemek en mantıklısı.

Adımları dikkatli okuyup takip ederseniz bir sorunla karşılaşmadan Android 5 li Samsung Galaxy S4 ünüze kavuşabilirsiniz.

Not: Bu işlem sonucu oluşabilecek hiç bir sorundan mesul değilimdir. Standart prosedür bu şekildedir. Her hangi bir adımda yaşanan sıkıntıdan kaynaklı telefonunuz kullanılmaz hale gelirse beni bağlayan bir şey yoktur 🙂

  1. Romu buradan indirin. (Sammobile a üye olmanız gerekmektedir.)
  2. Romu atmamıza yardımcı olacak Odin adlı yazılımı buradan indirin. (Odin3 v3.09)
  3. İlk adımda indirdiğiniz firmware dosyasını arşivden çıkartın.
  4. İkinci adımda indirdiğiniz Odin yazılımını arşivden çıkartın.
  5. Odin yazılımını çalıştırın.
  6. Telefonu Download Modda başlatın. (Telefon kapalı durumdayken şu tuşlara aynı anda basın : Ses Kısma + Home Tuşu + Telefon Açma Kapama Tuşu)
  7. Telefonu PC ye bağlayın. Mavi ışık yanıncaya kadar bekleyin.
  8. Odinde AP / PDA bölümüne ilk adımda indirip arşivden çıkardığınız firmware dosyasını ekleyin. Bir süre md5 kontrolü yapacaktır merak etmeyin.
  9. Re-Partition alanında işaret olmaması lazım. İşaretli gelirse mutlaka işareti kaldırmanız gerekmektedir.
  10. Start butonuna basın ve bekleyin.

Yaklaşık 10 dakika kadar sürecektir ve Samsung Galaxy S4 ünüz Android 5 e yükseltilmiş olacaktır.

 

Güncelleme:

Samsung Galaxy S4 için Android 5 sürümünü 20 gündür kullanıyorum. Pil kullanımı bakımından biraz daha iyi.  Bu büyük avantaj. Yazılımın sorunları ilk başta yoktu. Ama son günlerde Rehber durduruldu uyarıı veriyor ara ara. Belki yüklenmiş bir uygulamadan kaynaklı olabilir. Gönül rahatlığı ile güncelleme yapabilirsiniz. Android 4.4 e göre oldukça iyi.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.