Vodafone Smart Tab 10Vodafone Smart Tab 10 Root Olma yazımda yorumlarda unroot konusunda bir istek olduğunu gördüm. Bu işlem için gereken dosyayı vermek istedim. Servise gönderirken root işleminin sorunun çıkaracağını pek düşünmüyorum. Ama işinizi garantiye almak istiyorsanız unroot edip o şekilde gönderin. Bu anlatımdaki kodlar Vodafone Smart Tab 10 Root Olma dökümanından alınmıştır. Sadece import edeceğimiz dosya farklı. Açıkçası ben kendi cihazımı unroot yapmadım. Dosyayıda xda dan alınmıştır. Buradan inceleyebilirsiniz.

Şimdi gelelim nasıl yapılacağına.

Vodafone Smart Tab 10 Unroot Yapma

Not: Bu işlem tarafımdan denenmemiştir.XDA forumundan okurlarımın isteği üzerine alınmıştır. Lütfen dikkatli okuyup anlamadan işlemlere başlamayın. Aksi takdirde Tablet bilgisayarınıza hasar verebilirsiniz. Oluşabilecek hasarlardan sadece siz sorumlusunuz. Bu işlemi kendim yapmaya gerek duymadığımdan yapmadım. Bu yüzden Vodafone Smart Tab 10 Unroot işlemi konusunda tam destek veremeyebilirim.

Bu işlemi Windows 7 bir makinada yaparsanız sorun yaşamayacaksınız. Sürücü kurulumunu anlatmıyorum.  Vodafone Smart Tab 10 Root Olma dökümanında sürücü tanıtılması ile ilgili gerekli işlemler zaten anlatılmıştı. Root yaptığınıza göre sürücü sorunu yaşamıyorsunuzdur şuan.

Daha önceden root ettiyseniz ve dosyalarınız duruyorsa sadece recovery.img dosyayı indirmeniz yeterli. C:/Android dizinine atmanız yeterlidir işlemleri yapmak için.

[wpdm_file id=5]

Eğerki root yaparken kullandığımız dosyalar durmuyorsa adb programcığı ile zip paketi yaptım. Bunu indirin ve c dizinine atın zip dosyasını. Daha sonra buraya çıkart diyin. C:/Android dizi oluşması lazım ve içinde 3 adet dosya buluması lazım. [wpdm_file id=6]

Unroot işlemi yapabilmeniz için Tabletinizdeki superuser uygulamasını kaldırmanız gerekmekte.

Android tabletinizin Ayarlar > Uygulamalar > Geliştirme bölümünde ”USB hata ayıklaması” seçeneğinin yanındaki tiki işaretleyin. Bazen USB ye bağlı iken ekran stabil çalışmıyor. Bunun için USB bağlantısını çıkarıp bu işlemi yaptıktan sonra tekrar USB bağlantısını takmanız gerekebilir.

Son bir kontrol yapın. C dizininde bulunan Android dizininin içine girin. 3 adet dosya olması gerekiyor. Bu dosyalar: adb.exe, fastboot.exe, recovery.img

Bu şekildeyse sorun yok devam.

Şimdi Başlat > Çalıştır dan “cmd” yazıyoruz. Tabi tırnak işaretlerini koymadan.

İlk olarak C:Android dizinine gidiyoruz.

Bootloader ımızı başlatıyoruz.

Cihazımız kapanıyor ve siyah bir ekranda tekrar açılıyor.(bootloader ekranı)

Superboot yüklemesi yapıyoruz:

Bu işlem yapılırken cmd ekranında “Okay” yazacak iki defa. Bu adımdan sonra cihaz tekrar yeniden başlıyor.
cmd ekranında tekrar ADB ile bağlanacağız.

Komutları sırasıyla çalıştırıyoruz. 2. komuttan sonra diyez işareti çıkacak. Merak etmeyin doğru yoldasınız 🙂

İşlemler bu kadar. Tabletinize unroot yapılmıştır.

Not: İşlemleri kendim yapmadığımdan tam destek veremem. Yapan bir okuyucum tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.

Vodafone Smart Tab 10 Güncellemesi gelmiş bulunmakta.