SEO Dersleri – 1 – SEO Nedir?

SEO’ nun açılımı Search Engine Optimization dır. Türkçe karışılığı Arama Motoru Optimizasyonu. Türkçe kısaltma olarak AMO kullanılmaktadır.

SEO’ nun temel amacı web sitenizi arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkarmaktır. Bu amaç sitenizde verdiğiniz bilgileri veya satışını yaptığınız ürünü daha fazla kişiye göstermenizi ve tanıtmanızı sağlar.

SEO internet dünyasının en önemli işlemidir. Milyonlarca yararlı bilgi olan bir siteniz olsun veya dünyada eşi benzeri olmayan bir ürün siteniz. SEO olmadan sitenizi daha fazla insana ulaştıramazsınız. Ne kadar çok kişiye ulaşmak istiyorsanız o kadar çok SEO yapmalısınız. Ama önemli olan “çok” terimini nasıl anladığınız ve uyguladığınız.

SEO yaparken; sitenizi arama motorlarında birinci sırada yapabilirsiniz, arama motoru listelemesinde devre dışıda kalabilirsiniz. Bunun arasında çok ince bir çizgi var.

SEO inceliklerini öğrenmek yıllar alan bir durumdur. Aynı zamanda değişikliklere adapte olmanız gerekir. HTML dilini mutlaka bilmelisiniz. Büyük yararı olacaktır.

Seo ile ilgili bir yazı dizisi yayınlayacağım. Fakat bu yazı dizisini okuyunca sakın kendinizi SEO konusunda bilgili görüp işlemleri abartmayın. Eğer ki ciddi bir siteye SEO yapılacaksa bu yazı dizisinden okuyup yapmaya çalıştığınız işlemler size faydadan çok zarar getirecektir. Ciddi SEO işlemleri için bu işin uzmanlarından destek almalısınız.

Neden zarar getirir dediğimide açıklayayım. Bu yazı dizisinde yazılanlar yanlış olduğundan yapmayın demiyorum. O ince çizgiyi kaçırmanız(özellikle yeni başlayanlar için) size büyük zararlar açar. SEO işlemi alan adı, alan adının yaşı, anahtar kelimeler, rakip siteler, sitenizin durumu, rakip sitelerin durumu, site kodlaması, site içi bağlantılar, site dışı bağlantılar, dışardan sitenize gelen bağlantılar, vs… bir sürü opsiyona göre yapılır ve yanlış yaptığınızda geri dönüşü zordur.

Yazı dizisini günde bir veya iki tane yazı ile devam etmeyi düşünüyorum. Bu yazı dizisinde öğrendiklerinizi önemsiz bir alan adınız üzerinde denemeler yaparak tecrübe kazanmanız gerektiğini hatırlatayım tekrar.

“SEO Dersleri – 1 – SEO Nedir?” üzerine 3 yorum

  1. Geri izleme: Backlink building tool
  2. Geri izleme: Ücretsiz SEO Analizi

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.