SEO Dersleri – 3 – SEO Terimler

S

Crawler: Arama motorları botları için kullanılır.

Spider: Bu terimde arama motorları bot ları için kullanılır. Bu botlar bütün siteleri ve sayfaları gezerek arama motoru sonuçlarına yansıtırlar.

Robots.txt: Bu dosya web sitenizin ana dizininde bulunur ve arama motoru botlarına hangi dizinlerin arama motorları tarafından indexlenebileceğini söyler.

Sitemap: Genellikle XML formatındadır. SEO açısından çok önemlidir. Arama motorlarına sitenizin tüm sayfalarının bir listesini verekek hangi sayfanın ne kadar önemli olduğunu söylemektedir.

Site İçi SEO(On page SEO): Site içi SEO çalışmalarına verilen isimdir. Sayfanın kodlaması, tasarımı, resim ve linklerin kullanımın şekillerinin SEO ya uygun olması çalışmasıdır.

Site Dışı SEO(Off page SEO): Site dışında yapılan SEO çalışmalarıdır. Dışardan alınan linkler ve sosyal medya kullanımını kapsar.

Yazar Hakkında

Serhan Yıldız

Balıkesir Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama bölümü mezunuyum. SEO, Sosyal Medya, İnternet Reklamcılığı, Web Programlama, Motivasyon ve Performans Arttırma alanlarında MedyaZ İnternet Hizmetlerinde Kurumsal Danışman olarak görev yapmaktayım.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategoriler

Son Yorumlar

Bumerang - Yazarkafe
SEO Uzmanı

SEO Uzmanı